W post-covidowym roku 2022 pracownicy zaczęli masowo wracać do swoich biur – częściowo. W 2023 roku pracownicy biurowi zaczną gorąco tęsknić za normalizacją życia zawodowego i spójnością ze współpracownikami.
Praca domowa i hybrydowa była i jest nadal w porządku – ale w 2023 r. pracownicy biurowi zaczynają z coraz większą intensywnością tęsknić za swoim dawnym życiem zawodowym w fizycznych biurach i interakcjami społecznymi ze współpracownikami.
Eksperci rynku pracy i stylu życia przewidują, że w 2023 r. fizyczne środowisko biurowe będzie odgrywać coraz bardziej atrakcyjną i centralną rolę w nowych hybrydowych przepływach pracy i opcjach firm.
Ruch ten będzie się nasilać, ponieważ pracodawcy będą nadal priorytetowo traktować jakość swoich miejsc pracy i obszarów, aby uczynić je jeszcze bardziej atrakcyjnymi i zachęcającymi do odwiedzania ich przez pracowników.
Uważa się, że środki mające na celu stworzenie zabawnych, integracyjnych i eleganckich środowisk społecznych i współpracy, których pracownicy nie mogą łatwo kształtować w domu, zostaną uzupełnione do 2023 r. najnowszymi technologiami i szeregiem nowych, nieoczekiwanych korzyści.
Jednocześnie jednak nowa ankieta przeprowadzona wśród 2000 amerykańskich pracowników biurowych firmy konsultingowej Gensler zwraca uwagę, stwierdzając, że „skupienie się na mojej pracy” jest najważniejszym powodem wchodzenia do ich fizycznych biur.
„Pracownicy biurowi wydają się teraz mniej zainteresowani socjalizacją, nawiązywaniem kontaktów towarzyskich i współpracą niż podczas pandemii. Teraz myślą przede wszystkim:„ Jak wydajnie i kompetentnie wykonam swoją pracę? ”- mówi Janet Pogue McLaurin, kierownik ds. badań w firmie Gensler.
Według amerykańskich badań pracownicy biurowi wydają się obecnie mniej zaniepokojeni socjalizacją i współpracą niż podczas covidu. Teraz przede wszystkim chcą skupić się na swoich codziennych zadaniach zawodowych. Photos: iStock |
Uważa, że nowe dane ankietowe Genslera mogą wskazywać na obecną lub zbliżającą się zmianę paradygmatu wśród pracowników biurowych w szerszym ujęciu.
„Nasze badania pokazują, że pracownicy dojeżdżają do swojego fizycznego biura, ponieważ priorytetowo traktują otoczenie, aby efektywnie pracować indywidualnie i w zespołach. Chcą przede wszystkim wykonać swoją pracę” — podsumowuje McLaurin.
W 2022 roku 58% amerykańskich pracowników umysłowych – według badań McKinsey i Ipsos – mogło swobodnie pracować z domu lub zdalnie przynajmniej jeden dzień w tygodniu, podczas gdy 38% w ogóle nie musiało przebywać w fizycznych biurach pracodawcy.
Krótko mówiąc, elastyczność rewolucji hybrydowej dała początek szczęśliwym globalnym doniesieniom o zwiększonej satysfakcji z pracy i wyższej produktywności poszczególnych pracowników biurowych, ale w 2023 roku na pracowników czekają wyzwania.
W 2023 r. pracownicy biurowi zdalni lub pracujący z domu powinni spodziewać się, że pracodawcy będą starać się weryfikować dyscyplinę pracy w firmie i praktyki zdrowotne. |
Przy rozproszonych na wszystkie strony pracownikach firmy, ignorując uporczywe protesty związków zawodowych, firmy będą chciały zintensyfikować procesy monitorowania swoich pracowników pracujących zdalnie.
Bardziej inteligentne urządzenia IoT i oprogramowanie śledzące, oprócz ogólnej dyscypliny pracy pracowników, zapewnią również przestrzeganie firmowych zwyczajów zdrowotnych i korzystania z niezbędnych przerw na rozprostowanie nóg itp.
Rok 2023 może również stać się rokiem, w którym światowe rynki pracy na większą skalę pominą istniejący od dawna kamień węgielny i bliskiego partnera, jakim jest pięciodniowy tydzień pracy.
W następstwie blokad spowodowanych pandemią COVID-19 nowe elastyczne czterodniowe tygodnie pracy zostały przetestowane w ubiegłym roku przez firmy na całym świecie i uzyskały w większości pozytywne reakcje i obiecujące wyniki.
Rok 2023 może również stać się rokiem, w którym coraz więcej firm biurowych wprowadzi na stałe czterodniowy tydzień pracy z takim samym obciążeniem pracą, wynagrodzeniem i ewentualnie skróconym czasem pracy o czynności nieprodukcyjne. |
W brytyjskiej ankiecie 86% ankietowanych firm odpowiedziało, że najprawdopodobniej rozważyłoby wprowadzenie możliwości czterodniowego tygodnia pracy na stałe - przy takim samym nakładzie pracy, wynagrodzeniu i ewentualnie zmniejszeniu czasu pracy o czynności nieprodukcyjne.
Nawet jeśli krótszy tydzień pracy raczej nie stanie się obowiązkowy w najbliższej przyszłości, pracownicy biurowi już w tym roku mogą spodziewać się poszukiwania pracy w firmach gotowych do zaoferowania, a także zapewnienia tej elastyczności jako zachęty. ●
Czytaj dalej:
Workdesign.com: Employees excited about coming back to the office
Forbes.com: The new reason workers say they come to the office
Allwork.space: Future of work forecast - 5 trends for 2023
Justcoglobal.com: Workspace design and trends in 2023