Nowe badanie: AI i holistyczne podejście ulepszają środowisko biurowe

Nowe badanie: AI i holistyczne podejście ulepszają środowisko biurowe

30
maj
2024
Steen Uno
Po pandemii COVID globalny rynek wynajmu biur, który nadal jest kruchy, z determinacją stara się zatrzymać swoich najemców i przyciągnąć nowych, modernizując lub nawet odbudowując swoje przestarzałe portfolio nieruchomości i lokali.
30
maj
2024
Steen Uno


 

 

Sztuczna inteligencja, innowacje, nowe holistyczne podejścia do projektowania biur i pilne modernizacje przestarzałych przestrzeni biurowych i obszarów.

W obliczu kryzysu zapełnienia, międzynarodowy przemysł wynajmu biur skupia się intensywnie na zatrzymywaniu najemców poprzez aktualizację swoich nieruchomości, miejsc pracy i obszarów oraz nowymi atrakcyjnymi rozwiązaniami projektowymi, najnowszymi technologiami AI, zrównoważonym rozwojem i innymi przełomowymi udogodnieniami.

Według nowego MatchOffice Industry Survey 2024, siedmiu na dziesięciu przepytanych europejskich dostawców biur zgłasza, że aktualnie AI wpływa na ich codzienne operacje biznesowe – w przypadku 23% z nich w znacznym stopniu, u 10% nawet w znaczącym stopniu.

Podobne tego typu badania potwierdzają, że właściciele biur na całym świecie stale ulepszają swoje nieruchomości, inwestując w nowe technologie, w tym sztuczną inteligencję, modernizując wspólne obszary,  dokładając coraz to nowe udogodnienia kuchenne, sportowe itp.

 

Holistyczne podejście

„Obecnie elastyczne przestrzenie pracy skupiają się znacząco na zapewnieniu holistycznego środowiska biurowego z wysokiej klasy przestrzeniami i inwestycjami w innowacje technologiczne i ulepszenia.

Obecnie kluczowe słowa to optymalizacja wykorzystania przestrzeni i poprawa doświadczeń pracowników. Właściciele nieruchomości ciężko pracują, aby zatrzymać swoich obecnych najemców,” mówi Jakob Dalhoff, dyrektor generalny MatchOffice.

 Właściciele biur na całym świecie dokładają niezwykłych wysiłków, aby ulepszyć 
nieruchomości przez inwestycje w nowe technologie, w tym AI, i poprawę ich wspólnych 
obszarów oraz obiektów wellness, itp.                  Zdjęcia: wygenerowane przez AI na copilot.microsoft.com

 

„Rynek wykazuje znaczące zapotrzebowanie na elastycznie zaprojektowane, wysokiej jakości środowiska biurowe z najnowocześniejszymi udogodnieniami i najlepszą lokalizacją.

Korporacyjni najemcy priorytetyzują ekologiczny design i zintegrowane technologie skoncentrowane na użytkowniku, takie jak systemy bezdotykowe, sale konferencyjne zasilane przez AI i podobne innowacyjne inicjatywy,” dodaje Jakob Dalhoff.

 


Rosnący optymizm

Najnowsze MatchOffice Industry Survey for 2024, oparte na odpowiedziach od 1,472 dostawców i operatorów przestrzeni pracy z 58 krajów, wskazuje na stabilizację i konsolidację zarówno poziomu zajętości biur, jak i poziomów czynszów w porównaniu do 2023 roku.

Wśród europejskich dostawców elastycznych umów najmu biur, dwie trzecie spodziewa się utrzymania tej samej długości początkowej umowy, a jeden na czterech operatorów ma na celu zwiększenie okresów najmu w 2024 roku.W drugiej połowie roku prawie co drugi (48,3%) z europejskich dostawców biur spodziewa 
się wyższej zajętości - niewielki wzrost w porównaniu do ubiegłego roku.
                                                                                                           MatchOffice Graphics

 

Połowa europejskich respondentów badania MatchOffice przewiduje, że w 2024 roku będą w stanie podnieść swoje ceny najmu, przyczyniając się tym samym do dynamiki rynku.

W dotkniętym kryzysem zajętości USA, optymizm mimo wszystko kiełkuje wśród północnoamerykańskich dostawców biur: aż 52,8% z nich pozytywnie patrzy na swoją najbliższą przyszłość (w porównaniu do zaledwie 34,6% w zeszłym roku), 29,4% (w porównaniu do 22,2%) jest nawet entuzjastycznie nastawionych do perspektyw rynkowych.

 


Nowy aktor

MatchOffice Industry Survey 2024 podkreśla rosnące wykorzystanie innowacyjnych rozwiązań AI przez światowych właścicieli biur i operatorów wynajmu, podkreślając rosnącą rolę sztucznej inteligencji w branży wynajmu.

Badanie pokazuje, że wpływ AI na codzienne operacje biznesowe i przepływy pracy biurowej różni się znacznie w zależności od kraju i kontynentu. W Europie 23% przepytanych właścicieli nieruchomości zgłasza znaczący jej wpływ, a 10% zgłasza bardzo szeroki wpływ implementacji AI.

W USA 34% właścicieli nieruchomości wykorzystuje sztuczną inteligencję w znacznym stopniu, a 29% w szerokim zakresie. W Azji aż 49% graczy na rynku wynajmu używa narzędzi AI w dużym stopniu, a 36% w znacznym stopniu.

 „Już teraz AI wpływa na projektowanie i budowę nieruchomości komercyjnych, analizę 
danych dotyczących projektowania budynków, materiałów, zużycia energii,” wskazuje Jakob Dalhoff,
dyrektor generalny MatchOffice.

 

"Sztuczna inteligencja już teraz wywiera znaczący wpływ na układ i budowę nieruchomości komercyjnych, analizę danych dotyczących projektowania budynków, materiałów i zużycia energii w celu optymalizacji wydajności budynków i redukcji śladu węglowego.

Właściciele nieruchomości wskazują, że zmierzają ku przyszłości, w której sztuczna inteligencja pomoże im w podejmowaniu znacznie lepszych decyzji dotyczących portfela, identyfikacji oszczędności kosztów, poprawie efektywności, analizie danych rynkowych i wielu innych," wskazuje Jakob Dalhoff. ●

  

 

Read the MatchOffice Industry Survey 2024

 


Read more:
MatchOffice Industry Survey 2023
MatchOffice Industry Survey 2022
MatchOffice Industry Survey 2021

MatchOffice Industry Survey 2020
MatchOffice Industry Survey 2019
MatchOffice Survey Report 2018
MatchOffice Survey Report 2017
MatchOffice Survey Report 2016

 

 

Nasze członkostwa
  • Logo członkostwa MatchOffice
  • Logo członkostwa MatchOffice