Mobilizują się dostawcy biur: Corona na zawsze zmieniła obieg pracy w biurze

Mobilizują się dostawcy biur: Corona na zawsze zmieniła obieg pracy w biurze

16
cze
2021
Steen Uno
Globalni dostawcy usług biurowych zdają sobie sprawę, że pandemia Covid-19 zmieniła obieg pracy w biurze na czas i wieczność. Według badania MatchOffice Industry Survey 21, rozwiązania awaryjne firm w ciągu ostatniego roku przekształciły się w nowe praktyki pracy.
16
cze
2021
Steen Uno
Globalni dostawcy usług biurowych zdają sobie sprawę, że pandemia Covid-19 zmieniła obieg pracy w biurze na czas i wieczność. Według badania MatchOffice Industry Survey 21, rozwiązania awaryjne firm w ciągu ostatniego roku przekształciły się w nowe praktyki pracy.

Globalne rynki nieruchomości biurowych wracają do sił po dramatycznym roku, który oprócz spowodowania znacznych i dotkliwych strat finansowych całkowicie zmienił również warunki przyszłych zarobków wynajmujących.

Obecnie firmy biurowe na całym świecie przechodzą ostrożnie ponowne otwieranie, ale właściciele z niepokojem czekają na to, w jakim stopniu pracownicy ich najemców wrócą do swoich biur po przyzwyczajeniu się i zrelaksowaniu do pracy w domu przez ostatnie 16 miesięcy.

W przypadku badania MatchOffice Industry Survey 2021, czterech na pięciu dostawców biur podkreśla, że pandemia tak drastycznie zmieniła przepływy pracy w biurach najemców, że miała konsekwencje dla biznesu i dochodów.

Nowy raport roczny, oparty na bieżących raportach 1.317 operatorów biurowych z 55 krajów, pokazuje tym samym, że prawie jedna trzecia z nich przewiduje silny, a nawet poważny spadek wynajętej powierzchni biurowej w 2021 roku.

 

Długotrwałe

„Niewątpliwie znaczna część zmian w środowiskach biurowych wywołanych blokadami koronawirusa będzie trwała długo – niektóre z nich z pewnością będą nawet trwałe.

Jednak wielu właścicieli przezornie korzysta z blokady, aby ulepszyć swoje powierzchnie biurowe i projekty, aby być gotowym na bieżące zmiany w przepływie pracy biurowej” – komentuje Jakob Dalhoff, dyrektor generalny MatchOffice. 

 


 Nawet jeśli kruche blokady są ostrożnie rozluźniane, oczekuje się, że kilka zmian w pracy 
biurowej spowodowanych pandemią stanie się długotrwałymi – wiele z nich z dużą 
pewnością będzie trwałych.                                                                             Photos: iStock

 

Pesymizm po koronie i niepokój są nadal widoczne w nowym corocznym badaniu operatorów biurowych przeprowadzonym przez MatchOffice. Tym samym 60% dostawców biur odpowiada, że spodziewa się niższego lub znacznie niższego obłożenia najmu w 2021 roku.

W szczególności operatorzy obawiają się obecnie, że nowo zawierane umowy najmu ulegają znacznemu skróceniu, a zmiana ta nie może uniknąć wpływu na ich finanse w bardzo krótkim czasie. .

 

Nieznany czynnik

„Ponadto nikt nadal nie wie, do jakiego stopnia pracownicy biurowi będą pracować w domu po pandemii. To wciąż nieznany czynnik” – podkreśla Jakob Dalhoff.

„Jeśli szacuje się, że 5-7% osób pracujących w domu przed kryzysem Covid-19 podwoi się do 10-15%, może to mieć poważne konsekwencje dla dostawców biurowych. Jeśli jeszcze więcej pracowników biurowych będzie nadal pracować w swoich biurach domowych, wyzwania staną się jeszcze gorsze”. 

 

 Według nowego badania MatchOffice Industry Survey 2021 korona zmieniła przepływy pracy w praktycznie 
wszystkich miejscach pracy biurowej – w znacznym stopniu w połowie z nich,  
radykalnie w kolejnych 20%.                                                        Grafika MatchOffice

 

 

Według niedawnej analizy przeprowadzonej przez X-Chair, wiodącego na rynku producenta ergonomicznych krzeseł biurowych, aż 85% z 2500 ankietowanych pracowników biurowych w USA nadal pracuje w domu: 61,4% na pełny etat, 23,4% hybrydowe i tylko 15,2% wrócili do biura w pełnym wymiarze godzin.

W nadchodzących miesiącach letnich 41,4% pracodawców wdroży modele hybrydowe, a 36,9% wprowadzi schematy WFH jako nowy standard. Środowisko biurowe zdecydowanie i na zawsze zmieniło charakter – podsumowuje badanie.

 

Wschodzących optymizm

Międzynarodowi operatorzy biurowi, z którymi przeprowadzono wywiady w ramach badania MatchOffice Industry Survey 2021 na początku maja, wydają się wyrażać większe zaniepokojenie wynikami rynku w 2021 r. niż w zeszłym roku, krótko po wybuchu epidemii Covid-19.

Tym samym 68,6% z nich zgłosiło niższe lub znacznie niższe obłożenia w 2021 r. – w tym samym czasie w 2020 r. odsetek ten wynosił zaledwie 42.

 

 


„Wraz z globalnym wprowadzeniem szczepionek przeciw krowim i wprowadzeniem nowych 
hybrydowych sposobów pracy, powinna istnieć uzasadniona nadzieja na odrodzenie naszej 
branży elastycznych przestrzeni roboczych” – mówi dyrektor generalny MatchOffice Jakob Dalhoff.

 

Z drugiej strony dostawcy usług biurowych optymistycznie patrzą na możliwości poprawy obłożenia w nadchodzącym półroczu: 65% oczekuje wyższych stawek lub znacznie wyższych obłożenia w porównaniu do zaledwie 2% w zeszłym roku.

W efekcie 45,2% europejskich operatorów biurowych jest tak zainteresowana sytuacją, że przewiduje wzrost czynszów w nadchodzącej drugiej połowie 2021 roku. Z drugiej strony jest prawie tyle samo zgody, że okres najmu zawieranych w tym roku będzie krótszy.

 

Z powrotem na nogach

„W tych wciąż nierozwiązanych czasach najemcy szukają obecnie elastyczności i możliwości zastąpienia dotychczasowych umów najmu powierzchni biurowych nowymi na umowach krótkoterminowych.

W sumie jednak obserwujemy wśród naszych respondentów tendencję do pozytywnych perspektyw. Wraz z globalnym wprowadzeniem szczepionek przeciw krowim i wprowadzeniem nowych hybrydowych sposobów pracy, będzie uzasadniona nadzieja na odrodzenie branży elastycznych przestrzeni roboczych – mówi dyrektor generalny MatchOffice Jakob Dalhoff.  ●

 

 

Read the MatchOffice Industry Survey 2021

                                                                                                                  

 

Read more:
MatchOffice Industry Survey 2020
MatchOffice Industry Survey 2019
MatchOffice Survey Report 2018
MatchOffice Survey Report 2017
MatchOffice Survey Report 2016

 

 

Nasze członkostwa
  • Logo członkostwa MatchOffice
  • Logo członkostwa MatchOffice