Wielu pracowników biurowych nalega na pracę biurową po pandemii

Wielu pracowników biurowych nalega na pracę biurową po pandemii

08
lut
2022
Steen Uno
Różne badania pokazują, że tysiące pracowników biurowych na całym świecie będzie nalegać na kontynuowanie pracy z domu, gdy pandemia i wszystkie związane z nią ograniczenia ponownie złagodzą rynki pracy na całym świecie.
08
lut
2022
Steen Uno


 

Podczas gdy wielu pracowników biurowych niecierpliwie tęskni za powrotem do swoich fizycznych miejsc pracy, wielu ich współpracowników obawia się dnia, w którym nie będą już mogli wykonywać swoich zadań z domu. 

Niedawne brytyjskie badanie YouGov ze stycznia 2022 r. wykazało, że prawie dwie na pięć osób pracujących z domu twierdzi, że nigdy nie wróci do biura. 

39% respondentów stwierdziło, że chce zostać w pracy zdalnej na stałe. 71% woli pracę z domu, a 58% twierdzi, że są bardziej produktywni pracując z domu. 

Ten wyraźny wynik ilustruje skalę wyzwania, przed którym stają pracodawcy i rząd brytyjski,  nalegając na powrót pracowników z powrotem do swoich biurek.

 

Więcej mężczyzn niż kobiet

Podobne badania z ostatnich miesięcy wykazały, że więcej mężczyzn niż kobiet mieszkających w rejonie Londynu nie chce pracować z domu po zakończeniu pandemii. Tylko jedna na dziesięć kobiet w Wielkiej Brytanii, które obecnie pracują z domu, rozważa powrót do swojego biura. 

Brytyjscy psychologowie pracy obawiają się, że kobiety rzadziej niż mężczyźni wracają do biura, ponieważ praca z domu sprawia, że życie rodzinne i opieka nad dziećmi są prostsze.

 

Tysiące pracowników biurowych na całym świecie nalega na przedłużenie swojej 
przyjemności i wygodną, ale także wydajną pracę z prywatnych domów – nawet wtedy, gdy 
ostatnie fale pandemii koronawirusa opadły.                                                                        Zdjęcia: iStock

 

 

Szacuje się, że w grudniu ubiegłego roku około 17,3 miliona Amerykanów (11,1%) nadal pracowało z domu – zanotowano spadek z 24,3% pracowników, którzy pracowali z domu w USA w sierpniu 2020 r., kiedy zmierzono najwyższy odsetek osób pracujących zdalnie podczas kryzysu związanego z koronawirusem. 

Według australijskiego badania liczba ogłoszeń o pracę oferujących tymczasową i stałą pracę z domu wzrosła w Australii o 95% od marca do grudnia 2021 r.

 

Prawo niemieckie

W Niemczech nowo mianowany minister pracy Hubertus Heil planuje zabezpieczyć prawnie prawo niemieckich pracowników do pracy z domu po zakończeniu pandemii.

„Jestem gotów wyciągnąć konsekwencje prawne z ogromnego eksperymentu związanego z pracą, w który wpędził nas kryzys koronawirusowy. Nowy rząd zaktualizuje zasady pracy zdalnej i wprowadzi ustawowe prawo do pracy z domu”.

 

 Brytyjscy psychologowie obawiają się, że kobiety są mniej skłonne do powrotu do biura niż 
mężczyźni, ponieważ praca z domu ułatwia życie rodzinne i opiekę nad dziećmi.

 

W grudniu 27,9% niemieckich pracowników biurowych wykonywało swoją pracę całkowicie lub częściowo z domu ze względu na wariant koronawirusa omikron. W tej chwili 20% niemieckich pracowników chce pozostać przy pracy zdalnej po pandemii. 

„Wprowadzając ustawowo przyszłe prawo do pracy z domu, osiągniemy lepszą równowagę między pracą a życiem prywatnym. Dla wielu praca zdalna to nowo narodzona wolność” – podkreśla niemiecki minister.

 

Dwa razy więcej

W Danii grudniowa analiza Konfederacji Przemysłu Duńskiego wykazała, że ok. 200 000 Duńczyków pracowało z domu jesienią 2021 r., zanim wariant omicron trafił do Danii – to podwojenie w porównaniu z czasem poprzedzającym wybuch pandemii w lutym 2020 r. 

„Zakres pracy zdalnej podwoił się w normalnym dniu roboczym w porównaniu z 2019 r. To znacząca zmiana w krótkim czasie spowodowana faktem, że nagle okazało się, że mamy zupełnie inne potrzeby” – komentuje dyrektor Morten Granzau.

 


 W Niemczech nowy rząd planuje obecnie zabezpieczyć prawo niemieckich pracowników do 
pracy z domu po pandemii.

 

 

Duńska analiza pokazuje znaczne różnice branżowe w opcjach pracy z domu, ponieważ nie jest możliwe ani właściwe zwiększenie zakresu pracy zdalnej we wszystkich branżach. W sektorze ubezpieczeń i emerytur aż 92% pracowników może wykonywać swoją pracę z domu. 

Kiedy kryzys covidowy wiosną i wczesnym latem 2020 r. był najgorszy i najbardziej przerażający, aż 830 000 duńskich pracowników biurowych pracowało przed ekranami swoich komputerów w domu. ● 

Czytaj więcej:
Dailymail.co.uk: We'll never go back to the office
Nbcnews.com: Full return to office is dead, experts say and remote is only growing
Businessinsider.com: Remote work is becoming permanent for a sliver of the workforce
Thelocal.de: German Minister wants to allow more remote working after the pandemic

 

 

 

 

 

 

 

 

Nasze członkostwa
  • Logo członkostwa MatchOffice
  • Logo członkostwa MatchOffice