Rynki biurowe w okresie transformacji: firmy dążą do nowej elastyczności i bliskości

Rynki biurowe w okresie transformacji: firmy dążą do nowej elastyczności i bliskości

16
gru
2020
Steen Uno
Kryzys koronowy spowolnił popyt na duże biura. Firmy są obecnie w trakcie zmniejszania rozmiarów do mniejszych przestrzeni, a także bardziej elastycznych rozwiązań - również poza centrum miasta, jak pokazuje badanie klientów MatchOffice 2020.
16
gru
2020
Steen Uno


Steen Uno

Pandemia Covid-19 spowodowała globalny przełom w możliwościach pracowników biurowych do pracy z domu, aw konsekwencji zmniejszyło zapotrzebowanie firmy na duże powierzchnie biurowe.

Popyt rynkowy na powierzchnię biurową spadł ogromnie podczas kryzysu koronowego, w niektórych miejscach nawet drastycznie, zgadza się kilka ankiet branżowych.

Do 2020 roku praca w domu nie tylko zrewolucjonizowała dzień pracy i życie pracowników biurowych na całym świecie, ale także rozproszyła tykające bomby pod rynkami nieruchomości komercyjnych w większości krajów.

Według nowego badania  MatchOffice Client Survey 2020, zaledwie 16% respondentów pracowało nad lokalizacją w swoim biurze i przestrzeniach coworkingowych podczas blokad koronowych.  


Tłoczenie

Coroczne badanie oparte na aktualnych odpowiedziach od ponad 1000 kierowników biur w 23 krajach europejskich również wskazuje na znaczące spadki wynajmu nowych biur.

„Z naszego badania wynika, że wynajem powierzchni biurowych w okresie koronacji spadł do nieco poniżej połowy, a wynajem powierzchni coworkingowych spadł do mniej niż jednej trzeciej zeszłorocznego poziomu” - mówi Jakob Dalhoff, dyrektor generalny MatchOffice.

Podobne badania potwierdzają, w jaki sposób kryzys koronowy wpędził globalne rynki wynajmu biur w silne zawirowania, zmuszając firmy do opuszczenia biur pozbawionych przez pracowników i wprowadzenia nowych elastycznych rozwiązań.

 Uśmiechy zamarły w dziesięciu tysiącach firm biurowych, które opróżniła korona dla 
pracowników teraz pracujących i dostarczających z domu.         Zdjęcia: iStock

 

„W tych trudnych czasach wiele firm walczy ciężko o przetrwanie, wypowiadając umowy najmu, ponieważ ich pracownicy pracują w domu. Inne firmy ograniczają się do mniejszych powierzchni i bardziej elastycznych krótkoterminowych powiązań z biurami serwisowanymi”.

MatchOffice Client Survey 2020 analizuje, że tylko jedna piąta ankietowanych menedżerów biur wydaje się od razu usatysfakcjonowana lub pogodziła się z obecnymi najemcami w firmie.


Nowy trend

„35% naszych respondentów zamierza wypowiedzieć lub renegocjować dotychczasową umowę najmu, podczas gdy kolejne 44% rozważa dotychczasową sytuację” - komentuje Jakob Dalhoff.

„Ten nowy trend podobno rośnie w amerykańskich i niektórych europejskich miastach. Myślę jednak, że ten ruch z czasem rozprzestrzeni się dalej na rynki” - mówi kierownik MatchOffice.

 Wynajem powierzchni biurowej i coworkingowej w Europie w 2020 r.
był mniej niż pół i jedną trzecią tego, co w zeszłym roku przed wybuchem pandemii.
                                                                                Grafika: MatchOffice Client Survey 2020  

 

Oprócz ograniczania się do mniejszych i elastycznych rozwiązań biurowych, na rynku wynajmu pojawia się tendencja do decentralizacji siedziby firm przez wynajmowanie podmiejskich biur serwisowanych w pobliżu prywatnych domów pracowników.


Wirtualny boom

Ponadto globalne zamknięcie koronowe nasiliło pilne zapotrzebowanie rynku na wirtualne biura i dobrze wyposażone cyfrowo sale konferencyjne, wskazuje badanie klientów MatchOffice Client Survey 2020.

Aż 32% ankietowanych (10% w 2019) korzystało w tym roku z wirtualnego biura, a 23% (4% w zeszłym roku) zarezerwowało zewnętrzną salę konferencyjną.


 „35% respondentów badania zamierza wypowiedzieć lub renegocjować umowę najmu, 
a kolejne 44% rozważa taką możliwość” - komentuje prezes MatchOffice, Jakob Dalhoff.

 

„Wirtualne biuro może ze względu na ekskluzywny adres sprawić, że firmy będą wyglądać na wyjątkowo profesjonalne i godne zaufania. Wielu dostawców umożliwia również rezerwację nowoczesnych sal konferencyjnych na burze mózgów, reprezentację itp.

To ma sens, że wirtualne biura i sale konferencyjne w roku koronacyjnym 2020 uznawane są za najpopularniejsze usługi wśród naszych respondentów ”- dodaje Jakob Dalhoff.●

 

 


MatchOffice Client Survey 2020Read more:
MatchOffice COVID-19 Survey Report 2020
MatchOffice Client Survey 2019
MatchOffice Client Survey 2018
Allwork.space: The future of the UK flex office sector
Startupsmagazine.co.uk: A third of businesses plan to downsize city centre offices 

 

 

 

 

 

 

Nasze członkostwa
  • Logo członkostwa MatchOffice
  • Logo członkostwa MatchOffice