Praca w domu może zwiększyć stres i zepsuć dobre samopoczucie

Praca w domu może zwiększyć stres i zepsuć dobre samopoczucie

01
gru
2019
Steen Uno
Jeszcze więcej pracowników biurowych szuka pracy z domu przez dzień lub więcej w tygodniu, a jeszcze więcej pracodawców daje swoim pracownikom taką możliwość — ale czy masz dość umiejętności i dyscypliny, by pracować zdalnie?
01
gru
2019
Steen Uno


Coraz więcej pracodawców oferuje swoim pracownikom swobodę i elastyczność w rozwiązywaniu przynajmniej części swoich cotygodniowych zadań z domu.

Szacuje się, że obecnie na całym świecie do 70% wszystkich pracowników biurowych ma możliwość pracy poza biurem, w tym z domu, co najmniej raz w tygodniu - 50% z nich nawet do połowy swoich godzin pracy, jak pokazują obecne badania.

Praca biurowa z domu jest nie tylko wygodnym dodatkiem — ma również swoje tylną stronę, jak pokazują nowe badania Anglików.

Połowa z 2400 pracowników domowych pracujących w niepełnym wymiarze godzin stwierdziła, że brakuje im zwykłych procedur dotyczących miejsca pracy. 28% odczuwają depresji i samotność, ponieważ tracą codziennych współpracowników.

 

Brak interakcji

Ankieta przeprowadzona przez office.co.uk pokazuje, że 69% traci możliwości pracy podczas pracy w domu, a 83% odczuwa stres związany z koniecznością odrabiania pracy domowej także podczas pracy w domu.

„Zajmować się marketingiem w domy, wykonywać połączeńia telefoniczne itp. Może być bardzo stresujące, jeśli jeden z moich dwóch chłopców jest chory w domu” - powiedział jeden z respondentów.

 


 Ankieta przeprowadzona w Wielkiej Brytanii pokazuje, że połowa osób pracujących 
w niepełnym wymiarze godzin nie wykonuje codziennych czynności w miejscu pracy.                                Zdjęcie: iStock

 

Ponadto, z kilku innych stron, należy ostrzec, aby nie wierzyć, że swoboda pracy w domu jest najlepiej świadczeniem pracowniczym przyznawanym przez dobrego i zrozumiałego pracodawcę.

Eksperci nazywają nawet elastyczne godziny pracy w domu potencjalnie niebezpiecznym trendem w nowoczesnym miejscu pracy i wspominają o ryzyku samotności i lekkomyślności w domu z powodu braku interakcji społecznych.

 

Stres psychiczny

„Jeśli dużo pracujesz w domu, częściej doświadczasz problemów, takich jak zmęczenie, koncentracja i problemy ze snem w porównaniu z kolegami z pracy w środowisku biurowym firmy”, mówi CEO niemieckiego instytutu badawczego WIdO, Helmut Schröder.

Instytut opublikował niedawno analizę badawczą, która oparta na 2000 pełnoetatowych pracowników w wieku od 16 do 65 lat, koncentruje się również na wadach, w tym na znaczącym psychologicznie obciążeniu pracą w domu.

 


 Stres może być spowodowany między innymi tym, że co trzecia osoba pracująca 
w domu raczej często siedzi w domowym biurze wieczorami, a także w weekendy.

 

„Stres jest spowodowany między innymi tym, że co trzecia osoba pracująca z domu często również siedzi w domowym biurze wieczorem i w weekendy. Wydaje się również, że nie jest powiedziane, że ktoś jest dostępny także poza normalnymi godzinami pracy podczas pracy w domu.

„Nasza analiza pokazuje, że pracownicy, którzy często pracują w domu, wyraźnie przewyższają swoich kolegów w pomieszczeniach biurowych, jeśli chodzi o barometr skarg zmęczenia i wyczerpania, frustracji i gniewu, a także nerwowości i drażliwości”.

 

Mniej zwolnień lekarskich

Jednak wyższy poziom stresu w biurze domowym nie prowadzi do większego braku choroby. Pracownicy biura domowego zgłaszali średnio 7,7 pacjentów rocznie, a koledzy w biurach korporacyjnych 11,9 dni nieobecności. Osoby pracujące w domu uważają, że łatwiej jest im nadrobić zaległości i nadrobić straty.

Podsumowując, niemieckie badania wskazują, że dla zdecydowanej większości pracowników biurowych możliwość pracy w domu ma zdecydowane zalety: większa koncentracja, większa wydajność i konsekwentnie wyższa satysfakcja z pracy.● 

 

 

Czytaj więcej:
Verywellmind.com: How to handle the stress of working from home
Facilitatemagazine.com: Working from home can impair your mental health
Theconversation.com: How remote working can increase stress and reduce well-bein
g

Nbcnews.com: Here's how to stay productive and connected when you work from home

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nasze członkostwa
  • Logo członkostwa MatchOffice
  • Logo członkostwa MatchOffice