Nasz mózg działa najlepiej, rozwija się i osiąga najlepsze wyniki w sprytnie zaprojektowanych miejscach pracy.

Nasz mózg działa najlepiej, rozwija się i osiąga najlepsze wyniki w sprytnie zaprojektowanych miejscach pracy.

01
mar
2024
Steen Uno
Aby mózg mógł rozwijać się i funkcjonować optymalnie w nowoczesnej firmie lub organizacji opartej na wiedzy, konieczne są pomysłowo zaprojektowane przestrzenie biurowe z możliwością zmiany układu, podkreśla duński specjalista ds. projektowania w nowym biuletynie.
01
mar
2024
Steen Uno
"Nasz mózg wymaga różnorodnych bodźców, takich jak czas na rozmowy, czas na zabawę, czas wspólny, czas skupienia i czas bezczynności, aby funkcjonować optymalnie i generować świeże pomysły na nasze codzienne zadania w pracy.

Gdy spędzamy długie godziny siedząc na tym samym krześle, pracując nad tym samym zadaniem, nasz mózg może sygnalizować, że potrzebuje przerwy. Pójście na spacer lub zrobienie czegoś innego, aby się zrelaksować, może pomóc nam znaleźć lepsze rozwiązania i pomysły, gdy wrócimy do pracy."

W niedawno opublikowanym biuletynie CEO LAIKA Space Design, Lene Becker Bang, wyjaśnia, jak projekty miejsc pracy powinny zapewniać najlepsze możliwe warunki, aby mózg mógł działać, rozwijać się i dostarczać wyniki pracy.

Biuletyn LAIKA ´Design for Mental Well-Being - Make Space for Your Brain at Work´ zawiera wykłady od kilku ekspertów, którzy zastanawiają się nad wpływem mózgu na projektowanie miejsc pracy opartych na działaniach. contributions from several experts who reflect on the influence of the brain on activity-based workplace design.

 

Zmiana i różnorodność

"Badania wykazały, że nasze mózgi działają najlepiej, gdy angażujemy się w różnorodne aktywności w ciągu dnia. Aby zwiększyć naszą zdolność uczenia się i osiągnąć maksymalną produktywność, kluczowe jest wprowadzenie zmian i różnorodności do naszej codziennej rutyny.

Środowiska pracy oparte na działaniach i projektowanie przestrzeni odgrywają ważne role. Przyjmując kompleksowe podejście i uwzględniając szeroki zakres działań związanych z pracą, możemy stworzyć przestrzeń pracy, która promuje zarówno produktywność, jak i kreatywność," mówi Lene Becker Bang.

 


  Nasz mózg wymaga różnorodnych bodźców - takich jak czas na rozmowy, czas na 
zabawę, czas wspólny, czas skupienia i czas bezczynności - aby działać optymalnie i 
generować świeże pomysły do wszystkich naszych codziennych zadań w pracy.      Zdjęcia:  Secondhome.io

 

 

Zrozumienie indywidualnych różnic i aktywności oraz wybór odpowiedniej przestrzeni jest kluczowy dla tworzenia optymalnego przepływu pracy i satysfakcji z pracy w Twojej firmie lub organizacji, jak stwierdza Lene Becker Bang.

Biuletyn LAIKA "Design for Mental Well-being" oferuje wskazówki, jak stworzyć miejsce pracy oparte na wiedzy, które może pielęgnować, inspirować i odnawiać Twoją kreatywną część mózgu w pomysłowo zaprojektowanych przestrzeniach, takich jak wspólne przestrzenie, pokoje skupienia, sale zabaw, miejsca do wycofania się i przestrzenie do poruszania się.

Neuroróżnorodność

Najnowsze badania wykazały, że znacząca część pracowników w Twoim miejscu pracy, około jeden na siedmiu, jest neurodywergentna. Oznacza to, że ich mózgi działają, przetwarzają i uczą się informacji inaczej niż ich "neurotypowi" koledzy.

Osoby neurodywergentne mogą mieć takie zaburzenia jak autyzm, dysleksja, dyspraksja i różne stopnie trudności z koncentracją i skupieniem.

 


 "Mózg korzysta z różnorodnych aktywności w ciągu dnia. Zmiana i różnorodność są 
kluczowe dla optymalnego uczenia się," wskazuje CEO LAIKA, Lene Becker Bang

 

 

"Przyjęcie neurodywersji jest kluczowe dla wszystkich naprawdę inkluzywnych miejsc pracy, ponieważ osoby neurodywergentne często posiadają unikalne perspektywy i zdolności rozwiązywania problemów.

"Tworzenie środowiska dostosowanego do specjalnych potrzeb może prowadzić do zwiększonej kreatywności i innowacji dodających wartości," podkreśla Lene Becker Bang.

Przestrzeń i ramy

W ciągu ostatnich 15 lat, LAIKA Space Design - z siedzibą w najbardziej zoptymalizowanym pod względem aktywności, inspirującym i wszechogarniającym środowisku biurowym w dzielnicy NV Kopenhagi - specjalizuje się w rozwijaniu i projektowaniu przestrzeni pracy i nauki dla firm, organizacji i instytucji.

Najnowsze projekty duńskich liderów w dziedzinie wnętrz i przestrzeni obejmują pomysłowo zaprojektowane środowiska pracy oparte na działaniach dla światowej sławy LEGO, Novo Nordisk, firmy software'owej Visma oraz doradcy prawnego rządu duńskiego, Poul Schmith.

 


  Środowiska pracy, które dokładają wielkich starań, aby spełnić i zaspokoić specjalne 
potrzeby, są w stanie generować zwiększoną kreatywność i innowacje dodające wartości. Grafika: LAIKA Space Design

 

"My w LAIKA jesteśmy głęboko zainteresowani zrozumieniem i ciągłą nauką o funkcjonowaniu mózgu podczas pracy, czy to w firmie, czy instytucji edukacyjnej.

Aktywne odnoszenie się do sposobu działania i funkcjonowania mózgu oraz do wpływu projektowania przestrzeni na nasze zachowania i doświadczenia pozwala nam rozwijać skuteczne strategie i podejmować konstruktywne działania. Zapewnienie odpowiedniej ramy i przestrzeni jest kluczowe dla optymalnego funkcjonowania mózgu," podkreśla Lene Becker Bang. ●

 

 

Czytaj więcej:
Contact Laika-rumdesign.dk regarding ´Design for mental well-being´
He-interiors.co.uk: What are the effects of interior design on our mental health
Techround.co.uk: The impact of office design on employee wellbeing and productivity
Workinmind.org: The relationship between flexible office design and workplace wellbeing

 

 

 

 

 

 

 

Nasze członkostwa
  • Logo członkostwa MatchOffice
  • Logo członkostwa MatchOffice