Elastyczne i zdrowe biura stojące w obliczu ogromnego przełomu post-koronowego

Elastyczne i zdrowe biura stojące w obliczu ogromnego przełomu post-koronowego

01
wrz
2020
Steen Uno
Globalna blokada koronawirusa ponownie skupiła się na zdrowszych wzorcach pracy biurowej, przestrzeniach, środowiskach i dekorach. Eksperci szacują, że rynek najmu powierzchni biurowych zmierza w kierunku zmiany strukturalnej w celu zwiększenia elastyczności, zdrowia i dobrego samopoczucia.
01
wrz
2020
Steen Uno


Steen Uno

 

W 2010 roku elastyczne, oparte na aktywności środowisko pracy zyskało coraz więcej obserwujących, użytkowników i więcej powierzchni biurowych w firmach na całym świecie.

Niedawno kryzys koronowy pokazał, jak załamują się wzorce funkcjonalne biurowych miejsc pracy. Jak zmienia się sposób pracy pracowników oraz jak przestrzenie i środowiska, w których pracują, muszą zachowywać się tak samo.

Podczas globalnych blokad, domowe miejsce pracy zyskało pełne uznanie i znaczący przełom jako realna alternatywa dla tradycyjnych stacji roboczych firmy.

Jednocześnie pandemia ujawniła, że biuro typu open space stanowi niebezpieczne zanieczyszczenie i nie ma optymalnego rozwiązania dla zdrowych i bezpiecznych środowisk biurowych w przyszłości.

 

Elastyczność

Prawdopodobnie zobaczymy długoterminowe skutki kryzysu koronowego, dotyczące sposobu korzystania z naszych biur w przyszłości. Większe firmy i organizacje, zamiast wynajmować jedną dużą siedzibę, będą priorytetowo traktować dystrybucję metrów kwadratowych w być może dużym biurze i dwóch lub trzy mniejsze biura w pobliżu domów pracowników.

Po kryzysie koronowym większy nacisk zostanie położony na elastyczność, ponieważ pracownicy przez pewien czas nadal pracują w domu. Biura serwisowane mogą być jednym z trendów, które następstwa koronawirusa przyspieszą ”- mówi Peter Nymann-Jørgensen, dyrektor generalny światowej grupy projektowo-budowlanej Skanska.


 Głównym wyzwaniem dla wielu firm biurowych jest wyważenie tego, 
ile pracownicy powinni w przyszłości skorzystać na możliwości pracy z domu. Zdjęcia: iStock

 

Jednym z głównych wyzwań post-koronacyjnych, przed którymi stoją tysiące globalnych firm biurowych, będzie rozważenie i zrównoważenie tego, ile ich pracownicy mogą skorzystać z opcji i dodatków do pracy z domu w przyszłości.

Innym będzie ustalenie priorytetów, jak najlepiej zaprojektować i wykorzystać nadmiarowe metry kwadratowe firmy - lub ile z nich stanie się zbędnych i powinno zostać zakończonych.

 


Oparte na aktywności

„Wierzę, że terminologia dotycząca otwartego planu w końcu zniknie. Dzisiaj ludzie projektując przestrzenie biurowe myślą o wiele bardziej opartym na aktywności. Ponadto, przed koronacją, pracujemy jeszcze bardziej elastycznie i częściej z domu - rozwój, ogólnoświatowa przerwa koronowa prawdopodobnie pójdzie dalej.

Ten scenariusz może pozostawić wiele pustych biurek w przestrzeni biurowej, a to nie byłoby mądre ani przydatne. Zwłaszcza, jeśli brakuje projektu i innych dynamicznych przestrzeni, w których ludzie mogliby się spotkać - prognozuje duńska architekt Paulette Christophersen, partner PLH Architects.

 Eksperci uważają, że korona jeszcze bardziej zwiększy ukierunkowany już rynek biurowy na 
inteligentnych przestrzeni roboczych i dekorów opartych na aktywności. Zdjęcia: WeWork

 

Uważa, że kryzys koronowy pobudzi już bardzo ukierunkowany rozwój inteligentnych przestrzeni roboczych i dekorów na rynkach biurowych.

„Ogólnie rzecz biorąc, chodzi o znalezienie odpowiednich bilansów, które zapewniają największą wartość dla każdej firmy. Jeśli priorytetowo traktujesz wiedzę dzieloną w planie otwartym lub potrzebujesz wyższej produktywności osiągniętej w przestrzeniach ze spokojem, aby się skoncentrować” - podkreśla Paulette Christophersen.

 


Nowe wytyczne zdrowotne

Krótko mówiąc, podstawowe zdrowie i dobre samopoczucie pracowników - jakość powietrza, czystość, naturalne światło, przestrzeń osobista - ostatecznie określą priorytety i zdefiniują użytkowanie i wnętrza biurowych firm.

Przy ponownym otwarciu wiele firm biurowych zrezygnowało już z opcji hot-desking, swobodnego wyboru stacji roboczej, aby zoptymalizować fizyczne bezpieczeństwo pracowników, a także ich samopoczucie psychiczne.

 

 Według USA, branża projektowania biur wkracza w nowy etap rozwoju, w którym 
zdrowie i dobre samopoczucie otrzymają w przyszłości najwięcej uwagi 
i najwyższy priorytet. ekspert od projektowania wnętrz.

 

 
Tak jak projektowanie miejsc pracy z biegiem czasu oznaczało erę prywatnych kabin i erę biur na planie otwartym, tak projektowanie miejsc pracy po raz kolejny wkracza w nowy etap skupiony na zdrowiu i dobrym samopoczuciu”, przewiduje amerykański ekspert ds. Projektowania wnętrz Clayton Whitman, CallisonRTKL.

Pierwszym krokiem będzie zmiana operacyjna. Ludzie są teraz bardziej świadomi swojego zdrowia i dobrego samopoczucia i chcą, aby ich miejsce pracy to odzwierciedlało. Obecnie wymagamy, aby nasze środowisko pracy odzwierciedlało ogólnie wysokie standardy zdrowotne.

Podobnie jak LEED stał się uniwersalnym projektowaniem jako najlepsze praktyki, tak samo projektowanie WELL nabierze w przyszłości podobnego znaczenia. Tak więc nowe wytyczne dotyczące zdrowia i dobrego samopoczucia zostaną wdrożone we wszystkich budynkach biurowych przez kierownictwo, ponieważ promują zdrowe środowisko dla mieszkańców i otaczającej społeczności. ”●

 

 

Czytaj więcej:
Mckinsey.com: Reimagining the office and work life after COVID-19 

Workdesign.com: A Look Into The Workplace Post-COVID-19: The Anti-Office

Forbes.com: Why The Biggest Companies Are Turning To Flexible Workspaces

 

 

 

 

 

 

 

 

Nasze członkostwa
  • Logo członkostwa MatchOffice
  • Logo członkostwa MatchOffice