Czy Twój pracodawca może wymagać szczepienia Covid-19 przed powrotem do biura

Czy Twój pracodawca może wymagać szczepienia Covid-19 przed powrotem do biura

01
mar
2021
Steen Uno
Szczepienie Covid-19 wydaje się być skrótem i dostępem do twojego biura i życia biurowego - ale czy twój pracodawca może wymagać od ciebie szczepienia? A co jeśli kolega odmówi przyjęcia dwóch zaproponowanych zastrzyków ...?
01
mar
2021
Steen Uno


 

Od Nowego Roku szczepionki Covid przybrały postać długo oczekiwanego środka zmieniającego zasady gry, który w końcu może sprawić, że pracownicy zobaczą światło na końcu tunelu i drogę powrotną do swojego biura i życia biurowego.

Firmy na całym świecie planują obecnie, w jaki sposób ich wzorce pracy, środowiska biurowe, projekty wnętrz, personel itp. Będą w stanie najlepiej dopasować się do przyszłego dnia pracy i życia po szczepieniach Covid-19.

Międzynarodowe badania pokazują jednak, że pracodawcy są mocno podzieleni w kwestii tego, czy szczepienie powinno być konieczne, aby wcześniej wrócić do biur firmy.

Większość uważa, że szczepienia ukryte będą generalnie dobrym rozwiązaniem dla ich pracowników, ale jednocześnie połowa respondentów wskazuje, że nie będą wymagać szczepień swoich pracowników.

 

Mandatowy

Przed świętami założyciel Facebooka, Mark Zuckerberg, powiedział swoim 50 000 pracowników, że nie sądzi, aby konieczne były szczepienia, aby pracownicy mogli wrócić do biur firmy.

„Bez względu na to, kiedy szczepionki będą dostępne, daliśmy naszym pracownikom zielone światło do pracy zdalnej do lipca 2021 r. Nasze biura pozostaną zamknięte i nie spodziewamy się ponownego otwarcia, dopóki szczepionki nie będą szeroko dostępne”.

 


 Aktualne badania pokazują, że pracodawcy są raczej podzieleni w kwestii, 
czy szczepienie Covid-19 powinno być obowiązkowe w przypadku powrotu do biur firmy.
                                                                                                                            Zdjęcia: iStock

 

 

Komisja ds. Równych Szans Zatrudnienia Stanów Zjednoczonych stwierdziła w swoich wytycznych, że amerykańskie firmy mogą zgodnie z prawem wymagać od swoich pracowników szczepienia przeciwko Covid-19 w ramach ich stosunku pracy.

„Jeśli jako pracownik sprzeciwiasz się żądaniom pracodawcy dotyczącym szczepień, masz prawo Cię zwolnić” - podkreśla profesor Holly Helstrom z Columbia University.

 

Prawne zobowiązanie

Według niedawnej ankiety przeprowadzonej wśród 750 liderów biznesu w Irlandii i Wielkiej Brytanii, 40% stwierdziło, że byłoby skłonnych zwolnić pracownika, gdyby odmówił przyjęcia szczepionki Covid-19.

Badanie brytyjskiej firmy programistycznej HRLocker wykazało, że ok. 25% dyrektorów generalnych, dyrektorów zarządzających, dyrektorów zarządzających i dyrektorów HR planuje wprowadzić obowiązek szczepień, aby ich pracownicy mogli wrócić do miejsca pracy.

 

 W większości krajów UE pracodawcy nie mogą zwalniać swoich pracowników z 
powodu braku świadectwa szczepień, o ile nie istnieje obowiązek prawny.

 

W większości krajów UE pracodawcy nie mogą zwalniać pracowników z powodu braku świadectwa szczepień, o ile nie istnieją żadne krajowe ustawowe wymogi dotyczące szczepień.

Ponadto, w przypadku braku obowiązku prawnego, pracodawcy nie mają prawa do informacji od swoich pracowników o statusie szczepień.

Nie jesteś zmuszony odpowiadać na pytania pracodawcy dotyczące twoich myśli lub statusu szczepień Covid-19, ale pracodawcy mogą oferować pracownikom zachęty do zaszczepienia się jako nagroda, dodatkowy dzień wolny itp.

 

Paszport koronowy

W styczniu UE zdecydowała odłożyć w czasie pragnienie kilku krajów, aby omówić ogólnoeuropejski paszport Covid-19, który między innymi umożliwiłby ponowne podróżowanie po otrzymaniu dwóch szczepień.

Niemniej jednak kilka krajów, również w UE, obecnie projektuje i opracowuje nadchodzący cyfrowy paszport koronawirusa, aby ułatwić i ożywić podróże służbowe i rekreacyjne.

 


 Kilka krajów obecnie projektuje i opracowuje cyfrowy paszport koronowy, 
aby ułatwić i ożywić życie biznesowe i podróże

 

Na przykład rząd duński jest w trakcie wprowadzania cyfrowego paszportu Covid-19 we współpracy z departamentami biznesu i kultury, których celem jest więcej celów niż tylko podróże, aby ponownie otworzyć Danię.

„Kluczowe znaczenie ma dla nas możliwość ponownego uruchomienia duńskiego społeczeństwa, tak aby firmy mogły wrócić na właściwe tory” - wyjaśnił pełniący obowiązki ministra finansów Morten Bodskov na konferencji prasowej w lutym.

Wiele innych krajów na całym świecie, Szwecja, również wzywa obecnie do ustanowienia międzynarodowego standardu uznawania szczepień, aby utorować drogę do ponownego otwarcia życia biznesowego i podróży. ●

 

 

Read more:
Forbes.com: Will your boss require you to get a covid-19 vaccine
Cnet.com: Your employer can require you get a covid-19 vaccine
Siliconrepublic.com: One in four firms want to make Covid vaccine mandatory
Chicagotribune.com: The vaccines move back-to-the-office plans closer to reality 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nasze członkostwa
  • Logo członkostwa MatchOffice
  • Logo członkostwa MatchOffice