Czterodniowy tydzień w biurze może podnieść poziom pracy Twoich pracowników i zwiększyć satysfakcję z pracy

Czterodniowy tydzień w biurze może podnieść poziom pracy Twoich pracowników i zwiększyć satysfakcję z pracy

06
gru
2022
Steen Uno
Poza doświadczeniem dotyczącym COVID, firmy biurowe i pracownicy nadal kierują się – po eksperymentach z obiecującymi wynikami – w stronę 4-dniowego tygodnia pracy, który według ekspertów HR może stać się normą do 2030 r.
06
gru
2022
Steen UnoSkrócony do czterech dni tydzień pracy najprawdopodobniej rozwinie się i stanie się nową normą na rynku pracy w ciągu najbliższych dziesięciu lat. 

Tak uważają światowi eksperci ds. rekrutacji po próbach z dobrymi wynikami, które – po pozostawieniu za sobą covidowych blokad – zostały przeprowadzone w miejscach pracy na całym świecie. 

„Krótszy tydzień pracy oznacza dużo więcej czasu dla rodziny oraz na pielęgnację, poprawę i optymalizację zdrowia psychicznego i fizycznego” – zgadza się większość ekspertów.

 „Dodatkowy dzień na„ życie ”oznacza, że masz większe szanse na odpoczynek, ćwiczenia, planowanie wizyt lekarskich, cieszenie się życiem na świeżym powietrzu, zakładanie rodziny, zabawę z dziećmi i opiekę nad osobami starszymi bez konieczności płacenia za to pensją lub karierą”.

 

Obiecujące próby

W czerwcu 70 brytyjskich firm rozpoczęło półroczny projekt pilotażowy, w którym ponad 3300 pracowników pracuje według modelu 100:80:100: Pełne wynagrodzenie za 80% czasu pracy, ale zobowiązanie do 100% wydajności. 

W połowie okresu próbnego 88% firm, które wzięły w nim udział, było bardzo zadowolonych z rozwoju i praktycznie wszystkie zadeklarowały zamiar kontynuowania tej samej ścieżki po zakończeniu prób.

 

Dodatkowy dzień „życia” oznacza, że będziesz częściej odpoczywać, ćwiczyć, planować 
wizyty u lekarza, cieszyć się życiem na świeżym powietrzu, założysz rodzinę, będziesz bawić 
się z dziećmi lub opiekować się osobami starszymi bez konieczności płacenia za to pensją lub karierą

Zdjęcia: iStock


 

„Jak dotąd próbny czterodniowy tydzień pracy był dla nas niezwykle udany” – stwierdza angielska firma marketingowa będąca jednym z uczestników projektu pilotażowego.

„Nasza produktywność pozostaje na najwyższym poziomie, nasi pracownicy czują się coraz lepiej w codziennym życiu, a po stronie biznesowej osiągnęliśmy przynajmniej  44% wzrost wyników finansowych”.

 

Światowy interes

W Belgii parlament we wrześniu położył kamień węgielny pod przyszłą ustawę o możliwości wykonywania czterodniowego tygodnia pracy w pełnym wymiarze godzin zamiast zwykłych pięciu bez utraty wynagrodzenia.

W Islandii seria eksperymentów ze skróconymi dniami pracy w latach 2015–2017 doprowadziła do tego, że prawie 90% pracujących obecnie pracuje w skróconych godzinach pracy lub korzysta z innych świadczeń.

 

 Oprócz poprawy samopoczucia pracowników angielska firma marketingowa zdołała 
zwiększyć produktywność i poprawić finanse o 44% w okresie próbnym czterodniowego tygodnia pracy.


 

Niemcy praktykują już jeden z najkrótszych tygodni pracy na europejskim rynku pracy, średnio 34,2 godziny, ale 71% wszystkich pracowników i wiele związków zawodowych wymaga obecnie ustawowej możliwości pracy tylko przez cztery dni w tygodniu. 

W 2019 roku firma Microsoft w Japonii przetestowała czterodniowy tydzień pracy, w którym miesięczna produktywność wzrosła o 40%. Obecnie wiele firm przeprowadza podobne próby, aby spełnić rządowe żądania poprawy równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. 

W amerykańskiej ankiecie trzech na czterech pracowników (74%) stwierdziło, że byłoby w stanie wykonać taką samą ilość pracy w ciągu czterech dni, a jako oczywiste korzyści płynące z krótszego tygodnia pracy wymieniłoby poprawę zdrowia psychicznego i zwiększoną produktywność.

 

Zabierz szefa na pokład

„Najbardziej konstruktywne i satysfakcjonujące dla zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia zapracowanych pracowników jest, jeśli mogą sobie pozwolić na dodatkowy dzień, aby zadbać o siebie i swoją prywatność” – mówi psychoterapeuta i ekspert ds. zdrowia korporacyjnego Daryl Appleton. 

Zachęca poszczególnych pracowników lub grupy w miejscu pracy, aby przekonali pracodawcę lub kierownika do przetestowania czterodniowego tygodnia pracy w uzgodnionym okresie.

 

 „Jest to najbardziej konstruktywne i satysfakcjonujące dla zdrowia psychicznego i dobrego 
samopoczucia zapracowanych pracowników, gdyby mogli sobie pozwolić na dodatkowy 
dzień, aby zadbać o siebie i swoją prywatność”twierdzi  psychoterapeutka i ekspert ds. zdrowia korporacyjnego Daryl Appleton.


 

„Ale zanim to nastąpi, musisz dobrze zapoznać się z tematem. Bądź przekonujący w swoich argumentach na temat tego, co taka próba oznacza dla ciebie i twoich kolegów. Przyjdź przygotowany, ponieważ może to być jedyna szansa, jaką kiedykolwiek dostaniesz” – podkreśla Daryl Appleton.

„Przede wszystkim musisz przekonać swojego szefa, jakie korzyści dla firmy przyniesie czterodniowy tydzień pracy. Porozmawiaj o dobrych wynikach innych firm podobnych do Twojej oraz o tym, jak Twoja propozycja zwiększy lub utrzyma zyski, obniży wydatki i zwiększy produktywność”.   ● 

 

Czytaj więcej:
Computerworld.com: The four-day workweek works
Euronews.com: Which countries have embraced it and how’s it going so far
Forbes.com: Could the four-day workweek become the new global standard
Cnet.com: Interested in a 4-Day work week? 4 compelling reasons to pitch to your boss 

 

 

 

 

 

Nasze członkostwa
  • Logo członkostwa MatchOffice
  • Logo członkostwa MatchOffice