arrow_upward

Szukaj lokali użytkowych w całej Polsce

Biurka

Biurka z regulacją wysokości nie przynoszą efektu

20
maj
2015
Karolina Szymbor
Strach przed problemami zdrowotnymi, takimi jak nadwaga, problemy serca czy też cukrzyca sprawił, że wiele firm zainwestowało w biurka z regulacją wysokości. Najnowsze badania pokazują jednak, że to kosztowne rozwiązanie nie przynosi oczekiwanego efektu.

Jak dotąd nie udało się znaleźć naukowych dowodów na to, że nowoczesne i kosztowne biurka z regulacją wysokości przyczyniają się do poprawy stanu zdrowia, tak jak obiecują to producenci. Taka jest konkluzja opublikowanego niedawno badania przeprowadzonego przez niezależną organizacje non-profit, The Cochrane Library. 

 

Badanie porównuje rezultaty serii różnorodnych studiów i wskazuje na to, że dowody świadczące o pozytywnym wpływie biurek z regulacją wysokości na stan zdrowia osób, które z nich korzystają nie są wiarygodne. 

 

Potrzeba nowych wyników

 

“Musimy skonkludować, że obecnie nie da się znaleźć wystarczających naukowych dowodów pokazujących, w jakim stopniu biurka z regulacją wysokości są w stanie zredukować czas siedzący w biurze”, twierdzą naukowcy. 

 

“Należy przeprowadzić dodatkowe badania o wysokiej jakości danych zanim będzie można jednoznacznie określić efektywność tychże biurek. Obecnie przeprowadzanych jest wiele badań i to właśnie ich rezultaty mogą zmienić nasze dotychczasowe konkluzje”, dodają naukowcy. 

 

Pięć dobrych rad 

 

Fizjoterapeuci zalecają używanie funkcji biurka z regulacją wysokości przynajmniej raz na godzinę i dają pięć następujących rad:

  • Stań w równowadze i równym ciężarze na obu nogach
  • Połóż przedramiona na blacie - górne ramiona powinny zwisać luźno po bokach tak, by całe ramiona były rozluźnione
  • Kiedy pracujesz z myszą lub klawiaturą połóż je jak najbliżej ciała po to, by nie obciążać szyi, ramion i pleców
  • Unikaj stania z przeciążonymi kolanami
  • Uważaj, by nie spoczywać tylko na jednej nodze

 

Przeczytaj wyniki badań dotyczących biurek z regulacją wysokości: 

The Cochrane Library: Workplace interventions for reducing sitting at work

 

<< Zobacz wszystkie nowe wiadomości