arrow_upward

Szukaj lokali użytkowych w całej Polsce

Biurka

Biurka z regulacją wysokości nie przynoszą efektu

20
maj
2015
Karolina Szymbor
Strach przed problemami zdrowotnymi, takimi jak nadwaga, problemy serca czy też cukrzyca sprawił, że wiele firm zainwestowało w biurka z regulacją wysokości. Najnowsze badania pokazują jednak, że to kosztowne rozwiązanie nie przynosi oczekiwanego efektu.
20
maj
2015
Karolina Szymbor

Jak dotąd nie udało się znaleźć naukowych dowodów na to, że nowoczesne i kosztowne biurka z regulacją wysokości przyczyniają się do poprawy stanu zdrowia, tak jak obiecują to producenci. Taka jest konkluzja opublikowanego niedawno badania przeprowadzonego przez niezależną organizacje non-profit, The Cochrane Library. 

 

Badanie porównuje rezultaty serii różnorodnych studiów i wskazuje na to, że dowody świadczące o pozytywnym wpływie biurek z regulacją wysokości na stan zdrowia osób, które z nich korzystają nie są wiarygodne. 

 

Potrzeba nowych wyników

 

“Musimy skonkludować, że obecnie nie da się znaleźć wystarczających naukowych dowodów pokazujących, w jakim stopniu biurka z regulacją wysokości są w stanie zredukować czas siedzący w biurze”, twierdzą naukowcy. 

 

“Należy przeprowadzić dodatkowe badania o wysokiej jakości danych zanim będzie można jednoznacznie określić efektywność tychże biurek. Obecnie przeprowadzanych jest wiele badań i to właśnie ich rezultaty mogą zmienić nasze dotychczasowe konkluzje”, dodają naukowcy. 

 

Pięć dobrych rad 

 

Fizjoterapeuci zalecają używanie funkcji biurka z regulacją wysokości przynajmniej raz na godzinę i dają pięć następujących rad:

  • Stań w równowadze i równym ciężarze na obu nogach
  • Połóż przedramiona na blacie - górne ramiona powinny zwisać luźno po bokach tak, by całe ramiona były rozluźnione
  • Kiedy pracujesz z myszą lub klawiaturą połóż je jak najbliżej ciała po to, by nie obciążać szyi, ramion i pleców
  • Unikaj stania z przeciążonymi kolanami
  • Uważaj, by nie spoczywać tylko na jednej nodze

 

Przeczytaj wyniki badań dotyczących biurek z regulacją wysokości: 

The Cochrane Library: Workplace interventions for reducing sitting at work

 

Nasze członkostwa
  • Logo członkostwa MatchOffice
  • Logo członkostwa MatchOffice
  • Logo członkostwa MatchOffice