W 2024 roku pracodawcy mogą zażądać powrotu do fizycznego biura.

W 2024 roku pracodawcy mogą zażądać powrotu do fizycznego biura.

29
lis
2023
Steen Uno
W nadchodzących latach wiele firm biurowych będzie bardziej restrykcyjnych wobec pracowników i będzie wymagać od nich powrotu do biur, dążąc do ograniczenia pracy zdalnej i hybrydowej do rozsądnego minimum, ostrzega nowe badanie przeprowadzone w USA.
29
lis
2023
Steen Uno
Dziewięć na dziesięć firm informuje, że do końca 2024 roku wprowadzi nowe polityki powrotu do biura, ograniczając możliwości pracy zdalnej swoich pracowników.

W sondażu przeprowadzonym w sierpniu przez agencję Resume Builder, około 30% spośród 1000 osób podejmujących decyzje podkreśla, że ich firma zagrozi zwolnieniem pracownikom, którzy nie będą przestrzegać zasad obecności w biurze.

Rosnące wymagania dotyczące ograniczenia pracy hybrydowej wynikają z tego, że CEO kilku największych firm w Ameryce wyraziło swoją niechęć do pracy zdalnej, ponieważ produktywność, współpraca i zaangażowanie pracowników cierpią z powodu tego sposobu pracy.

Chociaż wiele firm w tym roku już wprowadziło bardziej restrykcyjne wymagania dotyczące obecności w biurze, średni wskaźnik obłożenia biur w dużych miastach USA w pierwszym tygodniu września spadł tylko do 47,3% w porównaniu do okresu przed pandemią.

"To jeszcze długi czas do końca 2024 roku, a rynek pracy zmienia się nieustannie. Zobaczymy, jak firmy zdecydują się zrealizować ambitne cele dotyczące powrotu do biura, gdy staną w obliczu reakcji pracowników, którzy będą zmuszani do powrotu do swoich miejsc pracy.

Żadna strategia powrotu do biura nie jest uniwersalna. Ostatecznie większość menedżerów zdaje sobie sprawę, że nie zatrzymają utalentowanych pracowników, zmuszając ich do powrotu do biura" - komentuje wyniki badania doradca kariery w Resume Builder, Stacie Haller.

 "Różnicowane analizy pokazują, że w dłuższej perspektywie praca zdalna nie 
jest jednoznacznie bardziej produktywna niż praca w biurze firmy."      
Zdjęcia: iStock

 

Chociaż raport skupia się na firmach w USA, krytyka pracy zdalnej jest w wielu aspektach taka sama na innych globalnych rynkach pracy w Europie, Azji, Australii itp.

Różnicowane analizy wskazują, że w dłuższej perspektywie praca zdalna nie jest jednoznacznie bardziej produktywna niż praca w biurze firmy. To zależy między innymi od rodzaju pracy, grup wiekowych itp.

Zdecydowali się odejść

W sierpniu amerykańska aplikacja randkowa Grindr nakazała swoim pracownikom powrót do biura. Mieli dwa tygodnie na zdecydowanie, czy zgadzają się pracować dwa dni w tygodniu w biurze, czy odejść z firmy z odprawą.

Wynik: 80 z 178 pracowników poczuło się zmuszonych do odejścia z pracy. Wielu zostało zatrudnionych do pracy zdalnej i nie mogło znaleźć nowego miejsca zamieszkania w pobliżu biur Grindr w Nowym Jorku, Chicago, Los Angeles, San Francisco i Waszyngtonie.

 

 Dwaj giganci, Amazon i Meta, oraz wiele innych dużych firm w USA wprowadziło obowiązkową 
obecność swoich pracowników w biurze przynajmniej 3 dni w tygodniu - w przeciwnym razie 
grożą im sankcje i zwolnienia.

 

"Czekamy na powrót do biura w październiku w modelu hybrydowym, który jeszcze bardziej poprawi produktywność i współpracę całego naszego zespołu" - komentuje rzecznik firmy.

We wrześniu dwaj amerykańscy giganci, Amazon i Meta, nakazali wszystkim swoim pracownikom biurowym przyjść do pracy przynajmniej trzy dni w tygodniu, co ich bezpośredni przełożeni będą kontrolować i śledzić.

Droga do przodu

"Przedsiębiorstwa powinny być bardzo jasne w kwestii tego, na ile mogą sobie pozwolić na utratę cennych talentów i różnorodności przed wprowadzeniem rygorystycznych zasad dla swoich pracowników" - ostrzega profesor Harvard Business School, Prithwiraj Choudhury, badający przyszłość warunków pracy.

"Powinny raczej dostarczyć kompleksowych porad, umożliwiających poszczególnym pracownikom wybór najlepszych dla nich procesów pracy. Dotyczy to zwłaszcza pracownic firm." 


 "Przedsiębiorstwa powinny być jasne co do tego, na ile mogą sobie pozwolić na utratę talentów i kluczowych 
pracowników, zmuszając ich do powrotu do biura" - ostrzega profesor z USA.

 

Profesor Choudhury jest przekonany, że hybrydowe procesy pracy należą do przyszłości i że z czasem będą rosły nawet wśród najbardziej krytycznych firm. Jego badania pokazują, że pracownicy mający swobodę pracy zdalnej przez 75% czasu pracy są najbardziej produktywni.

"Wielu pracodawców rywalizuje o ten sam basen talentów. Elastyczność daje im możliwość przyciągnięcia i zatrzymania najlepszych talentów i najbardziej wykwalifikowanych pracowników."●

 

 

Czytaj więcej:
Cnbc.com: 90% of companies say they’ll return to the office by the end of 2024
Hrdive.com: 9 in 10 companies will return to office by end of 2024, survey says
Cnn.com: Dating app Grindr loses nearly half its staff after trying to force a RTO
Washingpost.com: Return to the office? These workers quit instead


 

 

 

 

 

 

Nasze członkostwa
  • Logo członkostwa MatchOffice
  • Logo członkostwa MatchOffice