System pracy: jak wygląda Twój nowy hybrydowy dzień pracy

System pracy: jak wygląda Twój nowy hybrydowy dzień pracy

01
wrz
2022
Steen Uno
Rok po tym, jak pierwsi pracownicy po koronawirusowym lockdownie zaczęli wracać do swoich biurowych miejsc pracy, wyłania się jasny obraz tego, jak większość globalnych firm odniosła sukces dzięki nowym hybrydowym dniom pracy.
01
wrz
2022
Steen Uno


 

Wtorek to preferowany dzień pracy w biurze, kolejne są środa i czwartek — nic dziwnego, że piątki i poniedziałki to najbardziej pożądane dni pracy zdalnej w hybrydowym tygodniu pracy. 

Dziś trzy z czterech światowych firm biurowych wprowadziły hybrydowe rozwiązania pracy. Połowa z nich wyznaczyła kilka dni w tygodniu lub miesiącu, podczas których ich pracownicy muszą być fizycznie obecni w biurze firmy. 

Połowa szukających pracy pracowników biurowych na świecie deklaruje, że odrzuciłaby oferty od potencjalnego pracodawcy, który nie chce zaoferować hybrydowego trybu pracy. 

Oto kilka godnych uwagi nagłówków w statusie korporacyjnych hybrydowych systemów pracy rok po tym, jak pracownicy zaczęli wracać do swoich firm po całym roku ograniczeń związanych z COVID-19.  

 

Najlepsze z obu systemów pracy

W swoim nowym budynku kampusu, zainaugurowanym w kwietniu 2022 r., duńska Grupa LEGO, wprowadziła pod tytułem „Best of Both” — największe zalety pracy z domu i z biura — wprowadziła hybrydowy tryb pracy, dając pracownikom możliwość pracy przez trzy dni w biurze i dwa dni z domu. 

Środowisko biurowe i wspólne przestrzenie w budynku biurowym mają na celu przede wszystkim wspieranie współpracy, spotkań towarzyskich i pracy opartej na aktywności, w której pracownicy mogą się przemieszczać w zależności od swoich konkretnych zadań.

 


  



Piątki i poniedziałki to najbardziej pożądane dni tygodnia do pracy z domu. wtorek to dzień 
preferowany do pracy w biurze, a tuż za nim są środa i czwartek
                                                                                                                            Zdjęcia: iStock

 

 

„Kiedy wchodzisz do przestrzeni biurowej pracując w hybrydowym trybie pracy, ważne jest nie tylko zadbanie o osobiste potrzeby społeczne. Twoi współpracownicy powinni również czuć się zaproszeni do interakcji z tobą” — podkreśla szefowa działu LEGO Way of Working, Anne Sofie Fedders. 

„Nie chodzi tylko o to, by być najlepszym w miejscu pracy, ale także o to, jak stać się najlepszym współpracownikiem. Mamy odpowiedzialność wobec kolektywu. Dlatego najważniejszy jest dialog zespołowy i jasne porozumienia co do tego, jak wszystko powinno wyglądać. "

 

Integralna część

Według ankiety internetowej przeprowadzonej tego lata przez McKinsey, 58% amerykańskich pracowników ma obecnie możliwość pracy z domu przynajmniej jeden dzień w tygodniu, a 35% ma swobodę pracy poza miejscem pracy nawet przez cały tydzień. 

Z raportu wynika, że hybrydowe i elastyczne modele pracy firm wdrożone w czasie pandemii na stałe zadomowiły się na rynku pracy.

 

 



Według niedawnego raportu McKinsey, 58% pracowników biurowych w USA ma teraz 
możliwość pracy z domu min. jeden dzień w tygodniu – 35% może pracować z domu nawet 
przez cały tydzień.            
           

 

 

Prawie 87% pracowników w USA, którym pracodawca dał swobodę pracy z domu, korzysta z tej możliwości co najmniej trzy dni w tygodniu. 

Co więcej, badanie McKinsey wykazało, że młodsi pracownicy z wyższym wykształceniem i dochodami mają największe możliwości pracy elastycznej lub hybrydowej. Mężczyźni częściej wykonują pracę hybrydową (61%) niż kobiety (52%).

 

Jasne cele

„Aby praca hybrydowa funkcjonowała, firma, dział lub pojedynczy pracownik muszą sformułować jasne i dokładne cele wydajnościowe” – podkreśla szwedzka badaczka rynku pracy Lena Lid Falkman. 

„Kiedy ustalimy ramy dla tego, czego oczekuje się od nas, aby osiągnąć cele, nasz poziom stresu poznawczego będzie nieuchronnie spadał, a nasza wydajność poprawi się. Zatem do osiągnięcia sukcesu ważna jest zarówno poprawa zdrowia, jak i produktywność”. 

Lena Lid Falkman podkreśla, że firmy powinny decydować na najwyższym szczeblu ogólnym o możliwościach pracy hybrydowej dla pracowników, więc to nie osobiste sympatie czy antypatie menedżerów średniego szczebla będą wyznaczać poprzeczkę.

 


 



Aby praca hybrydowa funkcjonowała, każdy indywidualny pracownik musi mieć jasno 
określone, jakich wyników i celów dokładnie oczekuje ich firma.

 

„Omówcie na poziomie grupy, który model pasuje do firmy w ramach pracy – jakie zadania najlepiej pasują do biura, które najefektywniej załatwia się z domu, a na jakich spotkaniach wszyscy muszą być obecni w biurze? 

Bądź świadomy nierównowagi i unikaj tworzenia zespołów A i B. Żaden pracownik nie powinien otrzymywać z wyprzedzeniem ważnych informacji, które mogłyby umożliwić mu przedyskutowanie istotnych spraw lub podjęcie kluczowych decyzji przed zebraniem całego zespołu. 

Wszyscy pracownicy i zespoły powinni pojawiać się w swoim biurze co najmniej raz lub dwa razy w tygodniu. Zaproś ich do przytulnych stołów śniadaniowych – spraw, by zebranie było jeszcze bardziej zachęcające” – sugeruje Lena Lid Falkman.  ● 

 

Czytaj więcej:
Mckinsey.com: Americans are embracing flexible work and they want more of it
BBC.com: The six big things we've learned about hybrid work so far
Marketwatch.com: Employers must embrace hybrid work to attract top talent
Northbaybusinessjournal.com: How employees can thrive in a hybrid workplace

 

 

 

 

 

 

 

Nasze członkostwa
  • Logo członkostwa MatchOffice
  • Logo członkostwa MatchOffice