Połowa największych firm na świecie planuje zmniejszyć swoją powierzchnię biurową

Połowa największych firm na świecie planuje zmniejszyć swoją powierzchnię biurową

30
sie
2023
Steen Uno
Dopiero teraz wpływy rewolucji pracy hybrydowej zaczynają być odczuwalne: Co druga duża firma globalna spodziewa się znacznego zmniejszenia powierzchni biurowej i przestrzeni fizycznej w ciągu najbliższych trzech lat.
30
sie
2023
Steen Uno




Nie ma znaczenia, jak obrócisz i przekręcisz matematykę: Kiedy mniej pracowników korzysta z biura, jednocześnie powstaje nadmiar przestrzeni, dlatego w dłuższej perspektywie potrzebna będzie mniejsza przestrzeń robocza i oszczędności na wynajmie biura.

Minionego lata wiele badań przeprowadzonych w różnych zakątkach świata wykazało, że duże firmy w wysokiej liczbie, w ciągu nadchodzących 2-3 lat, planują znaczne redukcje swoich potrzeb dotyczących fizycznej przestrzeni biurowej.

Według badania przeprowadzonego wśród 350 menedżerów nieruchomości, połowa największych firm, które zatrudniają ponad 50 000 pracowników, spodziewa się wkrótce zmniejszenia swoich globalnych portfeli o 10-20%.

Jednakże wielu z nich podkreśla, że nie jest to koniecznie kwestia oszczędzania przestrzeni lub pieniędzy, ale priorytetem jest stworzenie nowoczesnych środowisk biurowych, które lepiej pasują do nowych hybrydowych przepływów pracy pracowników.

Znaczne cięcia

"Obłożenie biur jest nadal bardzo niskie po pandemii. Wiele firm biurowych działa z obłożeniem poniżej 50%, a ponad połowa planuje znaczne cięcia i redukcje wynajmu biur...

Firmy pracują ciężko, aby dostosować się do krajobrazu rozległych zmian i rozwoju po pandemii. Znalezienie równowagi jest kluczowe dla określenia ich przyszłych potrzeb dotyczących przestrzeni roboczej," tak sformułowali swoje stanowisko menedżerowie nieruchomości komercyjnych. 

 

 



Około półtora roku po ostatnich globalnych blokadach pandemicznych, niemal wszystkie wielkie 
miasta w USA borykają się z rekordowo wysoką liczbą pustych biur. 
                                 
                                                                                           Zdjęcia: iStock

 

 

Około półtora roku po ostatnich globalnych blokadach pandemicznych, prawie wszystkie wielkie miasta w Stanach Zjednoczonych zmagają się z przerażającym rekordowym poziomem pustych przestrzeni biurowych.

Obecnie najgorzej wygląda to w San Francisco, gdzie wskaźnik pustostanów biurowych wynosi ponad 26%, w porównaniu do 4% przed pandemią. New Jersey ma wskaźnik pustostanów wynoszący 25,8%, Houston 25,6%, Dallas 25,0%, a Los Angeles 24,1%.

Nowy Jork i Manhattan prezentują największą liczbę pustych powierzchni biurowych, prawie 76 milionów, co odpowiada wskaźnikowi pustostanów wynoszącemu 16,1%.

Spadający popyt:

W Londynie brytyjska grupa bankowa HSBC planuje przenieść swoją główną siedzibę z najdroższej dzielnicy biznesowej, Canary Wharf, do mniejszego kompleksu biurowego po wygaśnięciu obecnej umowy najmu. 

Bank kiedyś mieścił niemal 8000 pracowników w Canary Wharf, ale nowe hybrydowe przepływy pracy po pandemii znacznie zmniejszyły liczbę pracowników. Globalnie HSBC obecnie redukuje swoją łączną powierzchnię biurową o 40%. 

 



W Londynie brytyjska grupa bankowa HSBC planuje przenieść swoją główną 
siedzibę z najdroższej dzielnicy biznesowej, Canary Wharf, do mniejszego 
kompleksu biurowego po wygaśnięciu obecnej umowy najmu.

 

W Niemczech obłożenie biur spadło średnio z 61% przed COVID-19 do 40% aktualnie. W kilku dużych niemieckich firmach wskaźniki obłożenia w pierwszym kwartale 2023 roku spadły nawet do 25%.

W Skandynawii obłożenie biur wynosi obecnie około 27%, we Francji 41%, a w południowych krajach europejskich 47%, co jest wynikiem pełnej implementacji hybrydowych przepływów pracy w wielu firmach.

Alarmujący raport:

Hybrydowe przepływy pracy w firmach zwiększają liczbę pustych biur i obniżają ceny najmu na poziomy, które, według niedawnego raportu McKinsey Global Institute, narażają na ryzyko obniżenia wartości nieruchomości biurowych w dużych miastach o 800 miliardów dolarów przed 2030 rokiem.

"Spadający popyt na powierzchnie biurowe zmusza dostawców do obniżania cen najmu. Dotknęło to już kilka największych miast w Stanach Zjednoczonych z ogromną siłą i efektem", wyjaśnia raport McKinsey.

 



"Puste biura, zakończone umowy najmu, rosnące pustostany powodują spadek 
cen najmu, obniżenie wartości nieruchomości biurowych i ochłodzenie zainteresowania inwestorów, 
co może okazać się bardzo kosztowne", podkreśla raport McKinsey.

 

"W ciągu ostatniego roku stawki najmu biurowego w San Francisco i Nowym Jorku spadły o 28% i 22% w porównaniu z 2019 rokiem. W warunkach umiarkowanych, popyt na powierzchnie biurowe może ustabilizować się na poziomie 13% spadku przed 2020 rokiem - wzrost stóp procentowych może oznaczać głębsze spadki.

McKinsey sugeruje, że deweloperzy miejscy i nieruchomości powinni dostosować się do malejącego popytu na biura, przyjmując podejście hybrydowe, rozwijając budynki biurowe o elastycznym przeznaczeniu i budując nieruchomości biurowe, które łatwo przystosują się do różnych celów."  ● 

 

Czytaj więcej:
Bnnbloomberg.ca: Half of large firms plan to cut office space
Refire-online.com: German office occupancy tumbles to 40%
Visualcapitalist.com: Visualizing 1 billion square feet of empty office space

Cnn.com: Working from home could wipe $800 billion from office values globally 

 

 

 

 

 

 

 

Nasze członkostwa
  • Logo członkostwa MatchOffice
  • Logo członkostwa MatchOffice