Pod presją branży coworkingowej oczy rozjaśniają się na końcu tunelu koronowego

Pod presją branży coworkingowej oczy rozjaśniają się na końcu tunelu koronowego

14
gru
2020
Steen Uno
Globalna blokada COVID spowodowała, że branża coworkingowa znalazła się w pierwszym poważnym kryzysie. Ale po annus horribilis, dostawcy teraz spoglądają w przyszłość, przewidując przekonujący powrót fali i entuzjazmu coworkingu.
14
gru
2020
Steen Uno
Wybuch pandemii covid zeszłej wiosny wywołał u wielu lub prawdopodobnie większości dostawców ostatnich dziesięcioleci ogromną i udaną falę coworkingu.

Według badania 600 firm coworkingowych przeprowadzonego przez Coworking Insights, od marca członkostwo w przestrzeni coworkingowej i odnawianie umów spadło o 40%, a liczba zapytań o członkostwo o 70%.

Od marca do września największy na świecie dostawca elastycznych biur WeWork - i wielu z nim - stracił biurka i ogromne dochody, gdy biurowce opróżniono w odpowiedzi na pierwszą i drugą falę koronawirusa.

Ale teraz, gdy szczepionki na koronawirusa przynoszą bardzo potrzebny optymizm, branża coworkingowa i właściciele nieruchomości komercyjnych na całym świecie widzą nieuchronny powrót wszystkich niecierpliwych użytkowników, dostawców i inwestorów przestrzeni coworkingowych i firm.

 

Miecz obosieczny

„Pandemia uderzyła w nas dokładnie tam, gdzie boli najbardziej - na elastyczność, słowo kluczowe całej ideologii i ruchu coworkingu” - wyjaśnia Xavi Bassons, CEO i współzałożyciel hiszpańskiej firmy coworkingowej.

„W kryzysie zdrowotnym, takim jak ten, przez który przechodzimy, ta elastyczność staje się mieczem obosiecznym, ponieważ tak jak firma może wynająć powierzchnię biurową dla 20 pracowników na noc, tak samo może zdecydować o rezygnacji w następnym miesiącu”.

 Z dnia na dzień strach przed rozprzestrzenianiem się infekcji koronowej sprawiał, że flex 
i przestrzenie coworkingowe były mniej atrakcyjne i atrakcyjne. Strach i ostrożność zapewniły wielu 
współpracownikom bezpieczeństwo w domu.                                                       Zdjęcia: iStock

 

Mimo wszystko Bassons patrzy w przyszłość optymistycznie, bo mimo wszystkich trudności jest promyk nadziei. Pandemia pomogła wielu przedsiębiorcom przemyśleć sposób, w jaki pracują i jak pracują.

„W perspektywie długoterminowej trend w kierunku coworkingu przyśpieszy wraz z kryzysem. Przemyślenia już się rozpoczęły, zwłaszcza w sektorach, w których decydujące znaczenie ma elastyczność i technologia.

Wielu przedsiębiorców zdaje sobie już sprawę z wielu zalet wynajmowania przestrzeni coworkingowych dla pracowników w pobliżu ich prywatnych domów jako użytecznej alternatywy dla dużych biur w siedzibie głównej ”.

 

Zmęczenie pracą zdalną

Podczas pandemii strach przed rozprzestrzenianiem się zakaźnej infekcji sprawił, że coworking i flex przestały być mniej atrakcyjne i atrakcyjne. Strach i ostrożność zapewniały współpracownikom bezpieczeństwo w domu.

Miliony pracowników biurowych na całym świecie przyzwyczaiło się do telepracy, ale to nie znaczy, że wszyscy ci pracownicy zdalni woleliby pracować z domu bez końca. Przeciwnie!

 Covid-19 trafił do branży coworkingowej tam, gdzie boli najbardziej - na elastyczność słów kluczowych.
Korona zmieniła tę elastyczność w miecz obosieczny, pozwalający współpracownikom i firmom na 
odejście i odejście na noc, że tak powiem. 

 

Po drugiej stronie blokady koronowej tysiące z nich oszaleją w swoich małych mieszkaniach i będą chętni do pracy z dowolnego miejsca innego niż dom - np. w cichym, pobliskim miejscu pracy, z dala od zakłócającego życia rodzinnego.

Coworking to idealne rozwiązanie dla wielu osób, które są zmęczone pracą w domu i potrzebują miejsca do łączenia się, nawiązywania kontaktów, inspirowania się i wykonywania.

 

Nowe wzory

W następstwie światowej blokady koronawirus rozwinął i przyspieszył popyt na przestrzenie coworkingowe, zmuszając wiele firm biurowych i pracodawców do przejścia na nowe, alternatywne wzorce pracy.

Firmy różnej wielkości są w trakcie minimalizowania swoich miejsc pracy i odłączania biur. Wielu z nich już teraz oferuje swoim pracownikom możliwość pracy w przestrzeniach coworkingowych - trend, który będzie kontynuowany.

 


 Po drugiej stronie blokady koronowej tysiące pracowników biurowych będzie najbardziej niecierpliwa, 
aby wrócić do zwykłych dni roboczych w dowolnym miejscu innym niż dom - np. w pobliskiej przestrzeni 
coworkingowej z dala od zakłócającego życia rodzinnego.

 


Badanie przeprowadzone przez firmę konsultingową EY wśród ponad 550 profesjonalistów z branży nieruchomości komercyjnych wykazało, że 97% spodziewa się, że duże korporacje wkrótce będą szukać bardziej dopasowanej i elastycznej powierzchni biurowej. 66% przewiduje, że elastyczne umowy najmu staną się nową normą.

Globalny gigant księgowy PwC nadal uważa, że coworking jest jedną z najlepiej ocenianych perspektyw inwestycyjnych na rynku nieruchomości w 2021 r. Przewiduje się, że opcje Flex obejmą 30% rynku biurowego do 2030 r., W porównaniu z 5% obecnie. ●

 

 

 

Read more:
Telegraph.co.uk: Is coworking about to make a comeback?

Entrepreneur.com: Will Co-Working Studios Survive COVID-19?

Hrnews.co.uk: 5 ways 2020 will reshape coworking and flex office

Finance.yahoo.com: Coronavirus battered the co-working industry, now it is making a comeback 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nasze członkostwa
  • Logo członkostwa MatchOffice
  • Logo członkostwa MatchOffice